Formát reStructuredText je velmi propracovaný formátovací jazyk, který je bohužel také opomíjený. Přitom toho umí v základu daleko více než oblíbený MarkDown. Jeden z možných způsobů použití je generování jiného pro člověka docela nečitelného značkovacího jazyka Groff. Groff (GNU troff) je na unixových systémech velmi rozšířen. Jsou v něm totiž psané manuálové stránky.
Občas se potýkám s názory, že znovu vynalézat kolo, programovat projekt, jenž na trhu je, je zbytečné mrhání časem. Pravda je, že někdy to tak určitě je. Jsem ale přesvědčen, že ne vždy. Zejména u krátkodobých projektů to může být pro autora velmi přínosné.
Od dob, kdy jsem k počítačům přišel, se uživatelské rozhraní ohromě změnilo. V některých ohledech však vidím trend vracet se ke kořenům, a myslím že je to tak správně. Rád bych zde ale rozebral výběr uživatelského rozhraní pro aplikaci. Jak se to zdá přehnaně zbytečné, není tomu tak.
V poslední době se hodně často objevují názory, že JavaScript nahradí backandové jazyky ve webovém prostředí. Jeden takový názor zazněl na konci článku: Webdesigne, kam směřuješ?. V následujícím textu popíšu důvody, proč tomu tak nebude.
Po přečtení článku od Filipa Procházky Opensource v českých podmínkách si dovolím i já adresovat nejen Davidu Grudlovi následující text. Je to popsání, i možné vysvětlení mé zkušenosti z opensource v zemích bývalého Československa.
© 2023 Ondřej Tůma McBig. Ondřej Tůma | Based on: Morias | Twitter: mcbig_cz | RSS: articles, twitter